top of page

Heligónky na Budinej 2025

Titul MAJSTER HELIGONKÁR si z Budinej odniesol Peter Mužík z Málinca!

Heligónky na Budinej 2025

V nádhernú slnečnú sobotu 3. mája 2025 sa v pôvabnej obci Budiná, nachádzajúcej sa v okrese Lučenec, uskutočnil jubilejný 30. ročník podujatia Heligónky na Budinej.

Tento ročník bol mimoriadne výnimočný, a to nielen kvôli veľkému počtu účinkujúcich (98 aj s FS Detva), ale aj preto, že išlo o súťažné podujatie. Tentoraz akcia nadviazala na regionálne kolo celoslovenskej súťaže folklóru nazvanej Vidiečanova Habovka, ktoré sa bude konať 13. septembra 2025 v Trebeľovciach.


Organizátori z Novohradského osvetového strediska, kultúrnej inštitúcie Banskobystrického samosprávneho kraja, spolu s obcou Budiná vybrali s pomocou odbornej poroty šiestich najlepších heligonkárov, ktorí sa takto kvalifikovali na spomínané regionálne kolo. Zaujímavé je, že jeden z nich si odniesol aj prestížne ocenenie Majster heligonkár. Tento titul si odniesol Peter Mužík z Málinca, ktorý má len 24 rokov. Folklór sa stal jeho vášňou od roku 2013, keď objavil heligónku, tzv. „populárku“, skrytú v perináči starých rodičov.


„Majster heligonkár je víťazom celej súťaže, čím sa potvrdila jeho pozícia najlepšieho hráča na heligónke. Tento talentovaný muzikant majstrovsky ovláda svoj nástroj, perfektne zvláda dynamiku, tempo a variácie melódií, a dokáže sa prispôsobiť regionálnym špecifikám. Okrem toho dokáže harmonicky kombinovať spev s hrou na heligónke a jeho vystúpenia sú vždy v súlade s tradičným krojom, ktorý sa hodí k vybraným piesňam,“ uviedla hlavná organizátorka podujatia Kristína Žilíková z Novohradského osvetového strediska v Lučenci.


Peter sa zúčastnil mnohých osláv a vystúpení, pričom sa na podujatí Heligónky na Budinej predstavil ako najmladší heligonkár medzi skúsenými hráčmi, kde už raz získal titul Majster heligonkár. V roku 2023 sa mu podarilo postúpiť do celoštátneho kola súťaže Vidiečanova Habovka. Ako sme sa dozvedeli od Kristíny Žilíkovej, heligónka si získala aj srdce jeho priateľky Patrície Šándorovej, ktorá je žiačkou renomovaného heligonkára a výrobcu tohto ľudového nástroja Dominika Jarabu.


„Som naozaj rád, že ma porota takto ocenila. Bolo by skvelé, ak by sa mi znova podarilo postúpiť z regionálneho kola do novembrového celoštátneho, ktoré sa uskutoční v obci Habovka. Už som tam raz bol a stretol som tam množstvo zaujímavých a milých ľudí,“ povedal Peter Mužík.


Porotcovia na čele s predsedom Antonom Budinským a jeho kolegami Jurajom Krahulcom a Jaroslavom Zvarom čelili tento rok skutočne výnimočnej výzve. V prvom bloku domácich sa zapísalo 23 heligonkárov. Z nich si zlaté pásmo a postup na Vidiečanovu Habovku zabezpečili: Peter Mužík z Málinca, Jozef Chlebničan z Lovinobane/Detvy, Milan Gabera ml. z Lučenca, Ján Malček z Fiľakova, Patrícia Šándorová z Panických Draviec a Martin Gábor z Budinej.


Na podujatí sa predstavili aj ďalší talentovaní hudobníci na populárnom nástroji: Jozef Kuvik, Pavel Obročník, Andreas Berky - najmladší heligonkár tohto ročníka, má len deväť rokov, Ľubomír Mlynarič, Lukáš Kallasch, Marek Kyzek, Ladislav Vašaš, Ondrej Čiešok, Milan Gibaľa, Matúš Olšiak, Michal Kamas, Peter Klajban, Juraj Haško, Jozef Vonderčík, Juraj Krahulec st. a dvojica jedenásťročných chlapcov z Klenovca - Jozef Marcinek a Matej Šafárik.


Cezpoľní heligonkári takisto nezostali pozadu a predviedli svoje zručnosti v druhom bloku vystupujúcich. Medzi nimi sa objavili Ondrej Sliacky so svojím bratrancom Petrom Sliackym, Ľuboš Longauer, Matej Medveď, Štefan Maslík, Ján Lupták so synom Jánom, Radoslav Siman, Peter Giertl, Dominik Medveď, Rastislav Murín, Marek Lukáč, Andrej Trnavský, Ľubomír Spodniak, Juraj Bartoš a Martin Bartolovic. Títo heligonkári reprezentovali širokú škálu miest a obcí, pričom niektorí pricestovali aj zo vzdialenejších lokalít ako Prenčov, Drieňovo, Čierny Balog, Devičie, Turová a Vyhne.


Na Budinej sa predstavili nielen naši, ale aj hostia z iných regiónov, ktorých heligónky sprevádzali známe speváčky a muzikanti. Medzi nimi boli Eva Salvová, Viktória Klinčoková, Mária Cerovská, speváčky z folklórnej skupiny Hráči: Eva Kyzúrová, Miroslava Hroncová, Marta Sýkorová, Timea Jamnická a husľový sprievod Matúš Kubíček.


Po vyhodnotení oboch blokov došlo k slávnostnému krstu CD s názvom „Nebudem viac na tom laze bývať“, na ktorom sa podieľal Milan Halaj a medzi jeho hosťami sa objavili Peter Purdek, Jozef Chlebničan, Juraj Ľupták, Ivan Káka, Marta Sýkorová, Anna Borošová a členky speváckej skupiny Spievanky. Krstným otcom CD bol Peter Purdek, ktorý ho uviedol do života. Veríme, že sa stane obľúbeným a bude sa s radosťou počúvať.


Ako posledný zážitok pre divákov bol program folklórneho súboru Detva, ktorý svojimi tancami a piesňami z regiónov Poniky, Detva a Horehronie obohatil sobotňajší večer. Súbor Detva sa tešil podpore ľudovej hudby pod vedením Tomáša Boráka z Detvy.


„30. ročník stretnutia heligonkárov v Budinej môžeme zhodnotiť ako veľmi vydarené podujatie, ktoré pritiahlo do našej obce veľký počet milovníkov heligónky a folklóru nielen z Novohradu, ale takmer z celého Slovenska. Môžeme za to poďakovať všetkým, ktorí sa podieľali na príprave tohto podujatia, od poslancov obecného zastupiteľstva, zamestnancov obce a zamestnancov Novohradského osvetového strediska v Lučenci. Bez všetkých týchto ľudí by sme nevedeli toto podujatie pripraviť a zorganizovať na tak vysokej úrovni, za čo im patrí veľké ďakujem. Ďakujem tiež všetkým sponzorom, ktorí nás podporili,“ zhodnotil v závere starosta obce Budiná Marian Čerpák,

 

Moderátor Ladislav Drugda počas celého podujatia úspešne sprevádzal 232 divákov svojím rozprávaním, zaspomínal si na svoje staré známosti so súborom Detva, keď sa pripojil k spevu s mužskou časťou súboru.

Vydarené podujatie zorganizovali: Novohradské osvetové stredisko, kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja a obec Budiná.


Fotozáznam nájdete na tomto odkaze: https://drive.google.com/drive/folders/1StdW4INvilNRvXshnEDjJAuC9NNDz2Xw?usp=drive_link

 

Poznámka

O priebehu 30. ročníka sa viac dočítate z pripravovanej reportáže v najnovšom májovom vydaní kultúrneho spravodajcu REKUS na www.noslc.sk


Autor textu: Ján Šnúrik

Autor fotografií: Antónia Tomalová

 

bottom of page